W naszej szkole nauczymy młodzież
jak ma planować swoją przyszłość,
jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym!

DORADCA ZAWODOWY
mgr Agata Dudek
Godziny pracy:
PONIEDZIAŁEK 13.40 – 14.40
CZWARTEK 13.40 – 14.40

Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro. Jan Paweł II

Drogi Uczniu jeżeli zadajesz sobie pytania.

Jaką szkołę wybrać?

Jak zdobyć najlepsze kwalifikacje?

Jakie zawody zwiększają szansę na zdobycie pracy?

Jakie są moje zainteresowania, uzdolnienia, mocne i słabe strony?

Jak zaplanować przyszłość, aby
w pełni wykorzystać swoje możliwości?

Przyjdź do DORADCY ZAWODOWEGO, który pomoże znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania dotyczące Twojej przyszłości!!!

PAMIĘTAJ !

DO SUKCESU NIE MA ŻADNEJ WINDY. TRZEBA IŚĆ PO SCHODACH.

Cele działania szkolnego doradcy zawodowego

• Przygotowanie młodzieży do trafnego wyboru zawodu
    i drogi dalszego kształcenia oraz opracowania indywidualnego planu kariery edukacyjnej i zawodowej.
  • Przygotowanie ucznia do radzenia sobie w sytuacjach trudnych, takich jak: bezrobocie,  problemy zdrowotne,  adaptacja do nowych warunków pracy i mobilności zawodowej.
  • Przygotowanie ucznia do roli pracownika.
  • Przygotowanie rodziców do efektywnego wspierania dzieci w podejmowaniu przez nie decyzji edukacyjnych
    i zawodowych.
  • Pomoc nauczycielom w realizacji tematów związanych
    z wyborem zawodu w ramach lekcji przedmiotowych.
  • Wspieranie działań szkoły mających na celu optymalny rozwój edukacyjny i zawodowy ucznia.

Zadania szkolnego doradcy zawodowego

• Systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje i pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.
  • Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu i kierunku kształcenia.
  • Wskazywanie osobom zainteresowanym (młodzieży, rodzicom, nauczycielom) źródeł dodatkowej, rzetelnej informacji na poziomie regionalnym, ogólnokrajowym, europejskim i światowym na temat:
  • rynku pracy,
  • trendów rozwojowych w świecie zawodów
    i zatrudnienia, możliwości wykorzystania posiadanych uzdolnień i talentów w różnych obszarach świata pracy,
  • instytucji i organizacji wspierających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w życiu codziennym
    i zawodowym,
  • alternatywnych możliwości kształcenia dla młodzieży z problemami emocjonalnymi i niedostosowaniem społecznym.
  • Udzielanie indywidualnych porad edukacyjnych
    i zawodowych uczniom i ich rodzicom.
  • Prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej.
  • Kierowanie, w sprawach trudnych, do specjalistów: doradców zawodowych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i urzędach pracy, lekarzy itp.
  • Koordynowanie działalności informacyjno – doradczej szkoły.
  • Wspieranie rodziców i nauczycieli w działaniach doradczych poprzez organizowanie spotkań szkoleniowo-informacyjnych, udostępnianie im informacji i materiałów do pracy z uczniami.
  • Współpraca z Radą Pedagogiczną w zakresie:  tworzenia
    i zapewnienia ciągłości działań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa, zgodnie ze statutem szkoły.