Gazetka Bigos – Opiekun: dr Janusz Czerwonka
Radiowęzeł Szkolny – Opiekun: mgr Małgorzata Pędzikiewicz
„Witamy, tu Szkolne Radio Tłok”- te słowa brzmią w Waszych uszach przynajmniej raz w tygodniu. Przekazujemy Wam najnowsze wiadomości z życia szkoły, komentujemy wydarzenie szkolne,wysyłamy w eter ważne informacje zarówno dla Was jak i dla Grona Pedagogicznego. Nasza redakcyjna ekipa to : w roli szefa, a raczej szefowej Iza Bieniecka, dzielnie zastępuje Ją Brygida Blin. No i cała reszta szkolnych, radiowych pracusiów: Klaudia Korlacka, Jakub Materla, Weronika Jarczyk, Joanna Adamus, Miłosz Husar,Przemek Gancarczyk, Karol Prusak, Mateusz Nowak, Arek Dudziak. Najważniejsze…nad całością prac ekipy radiowej czuwa nasz medialny mentor – Pani Małgorzata Pędzikiewicz.
Zachęcamy Was by wszystkie Wasze pomysły i szkolne inicjatywy znalazły swój wydźwięk w naszym radiu. Czekamy i zapraszamy!
Szkoła z klasą 2.0. Opiekun- mgr Renata Radko
Nasze gimnazjum przystąpiło do programu Szkoła z klasą 2.0. Pomaga on odpowiedzieć na pytanie, jak w uczeniu i w nauczaniu wykorzystać technologie informacyjno – komunikacyjne, rozwija umiejętności samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł i wykorzystywania wiedzy w praktyce.
Szkoła z Klasą 2.0
Ponieważ dzisiejsza młodzież dorasta w otoczeniu nowych technologii, szkoła powinna umiejętnie i efektywnie wprowadzać cyfrowe media w proces nauczania. Dlatego też w bieżącym roku szkolnym nasze gimnazjum podjęło kolejne wyzwanie, angażując się w program SZKOŁA Z KLASĄ 2.0, który polega na nauczaniu i uczeniu się z zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Przed dyrekcją, nauczycielami i uczniami stoi wiele wyzwań i ciekawych zadań.
W programie uczestniczą:
- Pani dyrektor mgr inż. Marta Figura,
- Pani wicedyrektor mgr inż. Maria Trocińska,
- koordynator programu i nauczyciel języka angielskiego Pani mgr Ksymena Krupińska-Pluta z klasą 2D,
- nauczyciel języka polskiego Pani mgr Magdalena Gajocha-Kulpa z klasą 2E
- nauczyciel fizyki Pani mgr inż. Maria Juraszek z klasą 2F,
- nauczyciel chemii Pani mgr Teresa Lempart z klasą 2C,
- nauczyciel języka angielskiego Pani mgr Anna Piotrowska z klasą 2B,
- nauczyciel języka polskiego Pani mgr Renata Radko z klasą 2F.
Naszym głównym celem jest stosowanie TIK w szkole i poza nią, na przykład, przygotowując się do lekcji, ale musimy także wywiązać się z obowiązkowych zadań, jakimi są: stworzenie Szkolnego Kodeksu 2.0, wypracowanie TIKowych materiałów, prowadzenie uczniowskiego bloga, zrealizowanie projektów edukacyjnych i przedstawienie ich podczas szkolnego festiwalu. Realizując zadania, będziemy posługiwać się urządzeniami TIK, takimi jak: komputery, Internet, rzutniki, tablice interaktywne, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery, itp.
Wszyscy możecie do nas dołączyć i śledzić nasze poczynania na stronie programu www.szkolazklasa20.pl. Nauczycieli zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, sprawdzonych materiałów dydaktycznych w BAZIE 2.0 oraz dołączanie do pracowni przedmiotowych. Uczniom polecamy śledzenie blogów Waszych koleżanek i kolegów uczestniczących w programie.
SZKOLNY KODEKS 2.0
Ucz i ucz się z TIK
- Korzystamy z Internetu oraz różnorodnych programów komputerowych do przygotowywania prezentacji, referatów i notatek na lekcje.
Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie
- W naszych komputerach instalujemy narzędzia (np. programy antywirusowe) oraz dodatki do oceny reputacji witryn internetowych pod względem ich bezpieczeństwa i wiarygodności.
- W sieci zachowujemy się kulturalnie. Zgłaszamy nadużycie, jeśli zostaniemy obrażeni.
- Do materiałów zamieszczonych w sieci podchodzimy krytycznie, korzystamy z nich, używając własnych słów.
Nie kradnij i nie daj się okraść
- Korzystamy tylko z legalnego oprogramowania, czytamy regulaminy, podajemy bibliografię i źródła materiałów, które wykorzystujemy, pamiętamy o prawach autorskich.
Komunikujmy się
- W naszej szkole wykorzystujemy TIK do kontaktu między uczniami i nauczycielami oraz nauczycielami i rodzicami.
- Podczas dyskusji w sieci pamiętamy o kulturze słowa, formułujemy logiczne, rzeczowe i emocjonalne argumenty.
Komputery pod ręką
- W szkole zostanie zwiększona liczba komputerów z dostępem do Internetu.
- Nauczyciele proponują uczniom internetowe narzędzia – programy, strony, filmy, ułatwiające uczenie się.
- Dążymy do tego, by nauczyciele większości przedmiotów korzystali z narzędzi TIK.
Bądź bezpieczny w sieci
- Nie podajemy w sieci swoich danych osobowych, takich jak adres, numer telefonu, pesel; korzystamy tylko ze stron, które akceptują nasi rodzice, opiekunowie i nauczyciele.
- Nie rozpowszechniamy przez Internet negatywnych ocen, opinii na temat swoich kolegów i nauczycieli ani zdjęć czy filmów bez ich zgody.
Nauczcie tego dorosłych
- Pomagamy nauczycielom przygotowywać lekcje z wykorzystaniem urządzeń multimedialnych, różnorodnych programów komputerowych i ciekawych stron internetowych.
14. Dzielimy się swoją wiedzą na temat TIK, pomagamy mniej zaawansowanym kolegom i osobom starszym.
Festiwal Projektów w Gimnazjum nr 4 – podsumowanie udziału w programie Szkoła z Klasą 2.0
Ponieważ dzisiejsza młodzież dorasta w otoczeniu nowych technologii, szkoła powinna umiejętnie i efektywnie wprowadzać cyfrowe media w proces nauczania. Dlatego też w bieżącym roku szkolnym nasze gimnazjum podjęło kolejne wyzwanie, angażując się w program SZKOŁA Z KLASĄ 2.0, który polega na nauczaniu i uczeniu się z zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie sprostali wielu wyzwaniom i ciekawym zadaniom.
Ostatnim z nich była organizacja szkolnego Festiwalu Projektów, podczas którego klasy drugie, biorące udział w programie, mogły pochwalić się rezultatami swoich działań projektowych. Praca metodą projektu edukacyjnego jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod. W związku z udziałem szkoły w programie Szkoła z Klasą 2.0, nasze projekty edukacyjne były realizowane przy pomocy mediów i narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnej. Gimnazjaliści pod opieką nauczycieli pracowali nad projektami, przechodząc przez kolejne ich etapy. Kiedy mieliśmy już za sobą wybór tematów, określenie celów, zaplanowanie etapów realizacji i wykonanie zaplanowanych zadań, przyszedł czas na publiczne przedstawienie rezultatów projektu edukacyjnego. 21 maja zorganizowaliśmy więc Festiwal Projektów, podczas którego społeczność szkolna, grono pedagogiczne, rodzice i bliscy mogli obejrzeć projekty zaprezentowane przez klasę 2a z prezentacją „Spotkanie w Betlejem,” klasą 2b z tematem „Co warto zwiedzić w Wielkiej Brytanii”, następnie 2c z projektem „Kolorowa chemia – świat wskaźników”, klasę 2d, która wybrała temat „ Czy Show Must Go On”? – projekt o największych gwiazdach anglojęzycznej muzyki rozrywkowej” oraz klasę 2e, która szukała odpowiedzi na pytanie „ Teatr czy Film?” i klasę 2f z dwoma projektami „Miłość niejedno ma imię” oraz „Drgania i fale w przyrodzie”. Przybyli goście podziwiali występy muzyczno-taneczne, wyjątkowe prezentacje multimedialne, przedstawienia teatralne oraz doświadczenia fizyczne i chemiczne. Wiele tygodni pracy przyniosło wspaniałe efekty. Uczniowie nabyli nowe wiadomości i umiejętności, a reakcje publiczności były najlepszą nagrodą za wytrwałą pracę.