Między niebem a ciszą…, to wystawa fotografii poświęcona książce, wyborom czytelniczym, czytelnictwu oraz pasji młodych ludzi z okazji październikowych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zorganizowanych w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie.

Dlaczego taka forma?

Bo młodzi ludzie lubią się fotografować. A fotografia i książka, to jedno z wielu zainteresowań naszej uczennicy gimnazjum – Julii Skorty. Pozwoliło ono podjąć wspólne działanie z młodzieżą gimnazjalną i licealną, by stworzyć ciekawy projekt biblioteczny „Książka w obiektywie” na temat zainteresowań gatunków literackich. Młodzi ludzie dokonali wyboru książek, które chcieli polecić innym rówieśnikom, a fotograf, poprzez odpowiednią aranżację, uwiecznił moment na cyfrowej kliszy.

My, jako grupa współtwórców cieszymy się, że dokonaliśmy trafnych wyborów czytelniczych, prezentujemy swoje zainteresowania w bibliotece szkolnej i na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz poza szkołą. Mamy również nadzieję, że to nasze działanie zachęci innych do sięgnięcia po książkę i pomoże otworzyć się na własne wybory oraz twórcze działania. Chcemy również nadmienić, że ludzie osiągający sukcesy, to ci, którzy od najmłodszych lat czytali i uparcie dążyli do osiągnięcia swojego celu. To grupa społeczna atrakcyjna dla otoczenia. Dlaczego? Bo czytanie – crossfit dla mózgu, angażuje mózg mocniej niż popularne klikanie i oglądanie obrazków. Książka w znacznej mierze wzbogaca słownictwo, dobrą argumentację, lepszą wypowiedź. A co za tym idzie, młody człowiek zyskuje na pewności siebie i mądrze kształtuje swoją osobowość. I na koniec warto podkreślić, że człowiek dużo czytający, to człowiek lepszy. Kolejne dlaczego? Bo jest cierpliwy, kreatywny i szczęśliwy!

Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu wystawa będzie inspiracją do tego, by mocniej zachęcić młodych ludzi do „przebywania z literaturą” i bycia atrakcyjnym na rynku.

txt.: Regina Koczur i współtwórcy