Mija trzeci rok wspierania rodziców i uczniów gimnazjów oraz szkół podstawowych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w darmowe podręczniki. Rodzice i młodzież się cieszą. Nauczyciel bibliotekarz musi mieć ciało i nerwy ze stali.

Paczki z podręcznikami i materiałami edukacyjnymi od 1 września bieżącego roku (około 4000 szt.) wciąż trafiają do naszej szkoły. Przez ręce bibliotekarza przechodzi kilkanaście ton kolorowych, pachnących świeżym drukiem podręczników, które będą cieszyć oko naszych milusińskich w szkole podstawowej i wygaszanym gimnazjum.

Jak to jest, że tak jest?

Mało kto wie, że aby dostarczony do biblioteki podręcznik trafił do rąk ucznia, musi przebyć długą drogę. A mianowicie podręcznik należy:

1. Rozpakować.
  2. Przeliczyć.
  3. Sprawdzić zgodność liczbową z faktycznym zamówieniem.
  4. Posortować wg grupy wiekowej oraz tytułów.
  5. Obić pieczęciami.
  6. Okleić kodami.
  7. Nadać numery inwentarzowe.
  8. Sklasyfikować podręcznik.
  9. Wprowadzić opis każdego technicznie opracowanego podręcznika do komputerowej bazy danych,
  10. Wprowadzić dane z faktury i zakodować.
  11. Przygotować komplet dla danego ucznia.
  12. Udostępnić komputerowo komplet uczniowi.

12 prac Herakleski

Co wynika z powyższego? Że, nim uczeń otrzyma podręcznik, bibliotekarza czeka wykonanie co najmniej 12 czynności. To mało, czy dużo? Policzmy:

Zadanie tekstowe z bibliotekoznawstwa:

4 000 szt. podręczników.

12 czynności.

Szukane:

Ile razy od początku roku szkolnego 4 000 podręczników przeszło przez ręce bibliotekarza?

12 x 4 000 = 48 000 (równanie z wiadomą)

Co to oznacza?

Że 48 000 razy podręcznik był w rękach bibliotekarza w przeciągu trzech tygodni. Dla porównania liczb: biblioteka szkolna posiada 22 000 książek, zgromadzonych w przeciągu 30 lat.

Matematyki ciąg dalszy:

Dane:

22 000 książek w zbiorach biblioteki szkolnej.

30 lat – czas gromadzenia zbiorów.

Szukane:

Ile sztuk książek przeciętnie dociera do szkoły w ciągu roku?

22 000 / 30 = 733,333

Obliczyłeś wynik?

W jednym roku (365 dni) do biblioteki szkolnej dotarło średnio 734 sztuk książek. Zatem o ile więcej (niż w przeciągu całego roku) egzemplarzy przyjęto do biblioteki szkolnej w ostatnich trzech tygodniach? Liczymy znowu.

Dane:

734 sztuki książek – średnio przyjmuje się w jednym roku.

4 000 sztuk podręczników – przyjęto w trzy tygodnie.

Szukane:

Różnica między liczbą egzemplarzy przyjętych w danym roku w stosunku do ilości podręczników, jakie przeszły przez ręce bibliotekarza w 3 tygodnie.

4 000 – 734 = 3 266

Odpowiedź:

Przez ręce bibliotekarza w trzy tygodnie przeszło 3 266 sztuk książek (tyle, co w niespełna 5 lat gromadzenia zbiorów).

Zatem drogi uczniu!

Pomyśl o pracy innych i poszanuj wypożyczone podręczniki, by następny rocznik uczniów mógł też mieć czysty, pachnący i niezniszczony podręcznik. By młodzież wyszła uśmiechnięta z biblioteki szkolnej i chętna do zdobywania wiedzy.

Na koniec szczególne podziękowania dla pani Elżbiety Trawy za kilkutygodniowe wsparcie. Dla wolontariuszy: uczniów gimnazjum i liceum. Podziękowania dla Państwa: Michała Budaka, Anety Ignacak, Teresy Lempart, Bernadetty Łabaj, Joanny Matuszyk, Katarzyny Mielczarek, Agaty Morkisz, Aliny Musiał, Małgorzaty Pędzikiewicz.

Nauczyciel bibliotekarz Regina Koczur