2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Głównym jego przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej i wiedzy na temat autyzmu. Charakterystycznym motywem tej akcji jest kolor niebieski i podświetlanie budynków na niebiesko.

Autyzm to zaburzenie rozwoju dziecka czyli nieprawidłowe funkcjonowanie we wszystkich obszarach rozwoju. Diagnozowany jest już we wczesnym dzieciństwie i trwa przez całe życie.

Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Autyzm bywa często nierozpoznany i niezrozumiany, dlatego też wiele osób z otoczenia traktuje dzieci z autyzmem jako niegrzeczne lub źle wychowane. W Polsce wykrywany jest u 1 dziecka na 300.

Nasza szkoła włącza się w akcję „świecąc” na niebiesko dla dzieci z autyzmem, by pomóc zmienić ich świat na lepsze oraz powiedzieć CO TO JEST AUTYZM? Autyzm nie jest chorobą! To całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Dzieci z autyzmem mają trudność z nawiązywaniem kontaktu z innymi ludźmi. Często nie mówią. Tylko wczesna diagnoza i konsekwentna terapia dają im szansę na samodzielność.

Najbliższy tydzień będzie poświęcony w szkole problemowi autyzmu, zapraszamy wszystkich uczniów, aby w piątek 13 kwietnia pokazali swój udział w akcji poprzez ubiór w kolorze NIEBIESKIM. Tego dnia odbędą się happeningi w szkole oraz Spacer dla Autyzmu naszych pierwszoklasistów z niebieskimi balonami.

NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU, 13 KWIETNIA BĄDŹ NIEBIESKI!
 
A.Lelek

https://www.youtube.com/watch?v=LR50Q9GR3r0

Dodaj komentarz