Biblioteki w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Patriotyzm po wawelsku jest pierwszy na pudle

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, 10 maja 2018 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbyły się I Jaworznickie Prezentacje Bibliotek Szkolnych. Hasło przewodnie imprezy: „Patriotyzm dzisiaj. Biblioteki w 100. rocznicę odzyskania niepodległości” było kanwą tematyczną, wokół której szkoły z terenu naszego miasta, promowały szeroko pojęty patriotyzm.

Podczas imprezy można było m.in. uczestniczyć w debacie, spotkaniu z logopedą, obejrzeć prezentacje związane z polskością, a przy tym najeść się słodyczy, pograć w specjalne planszówki i opieczętować – tematycznymi pieczątkami – pamiątkowe karteczki.

Reprezentacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących zaprezentowała na wystawie książki, o tematyce patriotycznej i niepodległościowej, biografie sławnych Polaków, wybrane zbiory ze szkolnej mediateki, kronikę szkoły oraz współczesną polską literaturę dziecięco-młodzieżową.

– Przedstawiliśmy również prace uczniów, pochodzące z różnych konkursów promujących czytelnictwo i bibliotekę – informuje Regina Koczur, nauczyciel bibliotekarz ZSO.

Hitem okazał się Smok Wawelski, w którego postać pani Regina się wcieliła podczas szkolnej prezentacji.

– Znany wszystkim smok, w ten szczególny dzień pracował jako akredytowany na obchodach rocznicowych dziennikarz – opowiada Koczur. Medialne zwierzę, jako zapalony dziennikarz obywatelski, prowadziło wywiady z uczestnikami, promując przy tym patriotyzm oraz legendę związaną z historią Polski. Zwiedzający wystawę chętnie pozowali ze smokiem do zdjęć, a pomysł m.in. na taką formę popularyzowania polskości, zapewnił ZSO najwyższe uznanie jury i tym samym I miejsce na pudle wśród prezentacji jaworznickich bibliotek szkolnych.

Miło nam poinformować, że nasza szkoła za zdobycie I miejsca otrzymała do szkolnej biblioteki książki oraz gry planszowe i puzzle o tematyce związanej z naszą ojczyzną.

txt., foto: Smok Wawelski, akredytowany dziennikarz obywatelski

oraz foto źródło Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie