Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to wyborna okazja, aby uczniów klas pierwszych SP2 uroczyście przyjąć do grona użytkowników szkolnej biblioteki. Oczywistą rzeczą jest, że dobrych nawyków (a takimi są czytelnicze) trzeba uczyć jak najwcześniej, bo przecież, „czym skorupka za młodu…”. Pierwszaki, nieraz już miały okazję gościć w szkolnej bibliotece, więc to miejsce nie jest im obce, ale czytelnik pasowany, to zupełnie inna sprawa.

W magiczny świat książek wprowadziła najmłodszych uczniów SP uczennica klasy 3d Gimnazjum – Paulina. Przedstawiła historię „O dzieciach, które kochają książki” P. Carnavasa. Mali słuchacze spontanicznie nawiązali dialog i doskonale odczytali przesłanie opowiadania – życie bez książek, bez czytania jest puste i małowartościowe oraz nudne. Następnie starsza koleżanka przeczytała skargę książki, aby przypomnieć małym czytelnikom, jak należy o nią dbać, by służyła na długie lata innym. Potem nastąpiła najważniejsza część. Pierwszoklasiści, unosząc prawą rękę do góry, powtarzając słowa przyrzeczenia, dokonali uroczystego ślubowania, a dotknięcie ramienia magicznym ołówkiem z sową i słowa” Pasuję cię na czytelnika biblioteki” zakończyły uroczystość.

Młodzi czytelnicy, po uroczystej części pasowania, chętnie pobiegli do stolików i regałów z kolorowymi książkami i każdy wyszukał coś ciekawego dla siebie. Wierzymy, że będą stałymi bywalcami biblioteki.