LUDZIE Z PASJĄ

Ty jesteś moje hobby
Innymi słowy – bzik!
Ach, co się wtedy robi,
Gdy ma się takie hobby,
Że tylko ty lub nikt?
[…] Ty jesteś moje hobby,
Bez ciebie serce schnie.

(J. Brzechwa, Ty jesteś moje hobby)

Tak o swojej pasji do modelarstwa mógłby z całą pewnością powiedzieć nasz Gość, który na zaproszenie nauczycieli szkolnej biblioteki 20 listopada b.r. spotkał się z uczniami ZSO w szkolnej wypożyczalni, aby podzielić się swoim zainteresowaniem. Pan Bogdan Kasprzyk jest szewcem. I to już niezwykłe, bo fascynaci tej profesji w dobie multimediów to już prawdziwa rzadkość. Pomysł stworzenia wystawy i spotkania z panem Bogdanem narodził się po jednej z wizyt w jego zakładzie szewskim. Otóż, w jego królestwie, oprócz niezbędnych do pracy narzędzi, rzucają się w oczy modele samolotów, okrętów i statków, czołgów i wozów pancernych, zamków i latarni morskich – wszystko wykonane własnoręcznie.

Zaproszony gość opowiadał uczniom o swojej ponad pięćdziesięcioletniej pasji tworzenia. Pokazywał najstarsze egzemplarze „Modelarzy”, które kolekcjonuje do dziś. Fascynuje go historia, zwłaszcza II wojny światowej. Do każdego sklejonego modelu potrafi przypisać prawdziwą historię. Chętnie jeździ na różnego rodzaju wystawy modelarstwa. Wykonane przez niego repliki (a posiada ich ogromną kolekcję)charakteryzuje niezwykła precyzja wykonania. Jest człowiekiem niezwykle skromnym. Chętnie dzieli się swoimi pracami z ludźmi, jeśli tylko widzi ich pasje i hobby.

Młodzież z uwagą i zainteresowaniem uczestniczyła w lekcji „żywej historii”. Wszyscy byli pod wrażeniem gawędziarskiej opowieści nie tylko o szczegółach floty wojennej, ale o konsekwentnym robieniu, tego, co się kocha, co nie jest słomianym zapałem, wciąż inspiruje i pobudza do działania. Eksponaty zdobiły bibliotekę jeszcze jakiś czas i wciąż były dużą atrakcją tego miejsca. Warto organizować takie spotkania, aby pokazać młodym ludziom, że można spędzać czas wolny w sposób twórczy i przyjemny zarazem, ćwicząc m.in. swoją cierpliwość, spostrzegawczość, zręczność, czyli wszystko to, co pomaga w samodoskonaleniu.

txt., foto. nauczyciele bibliotekarze: R. Koczur, E. Trawa