METODA ZARZĄDZANIA SWOIM CZASEM PODCZAS NAUKI
„POMIDOR” – PO WŁOSKU POMODORO

Metoda pomidora, bo tak dosłownie przetłumaczyć można Pomodoro Technique, wymyślona została w latach 80. Opracowana została przez Francesco Cirillo i polega na podzieleniu pracy na 25-minutowe sekcje oraz na krótkie, kilkuminutowe przerwy.

NA CZYM POLEGA POMODORO, KTÓRA MOŻE POPRAWIĆ NASZĄ EFEKTYWNOŚĆ W NAUCE?
Wybieramy zadanie nad którym będziemy pracować
1. Ustawiamy czasomierz na 25 minut (taka sesja nazywa się pomodori)
2. Pracujemy nad wybranym zadaniem
3. Kończymy pracę nad zadaniem, gdy skończy się czas
4. Jeśli wykonaliśmy mniej niż 4 pomodori z rzędu, robimy sobie krótką przerwę, a następnie kolejne pomodori
5. Po czterech pomodori robimy sobie dłuższą przerwę

Następnie ponawiamy. I to właściwie tyle.
Apki pomocne przy Pomodoro, które mogą pomóc odmierzać czas:
1. Forest – stay focused – CIEKAWA aplikacja, w której sadzimy drzewka, ustawiamy czas nauki i nie możemy skorzystać z telefonu, bo drzewko umrze, a wiadomo, że kangury są bardzo ekologiczne. Z czasem sadzimy cały las i jest fajnie.
2. Brain Focus – działa na tej samej zasadzie, ale nie sądzisz drzewek.
3. Tide: Stay focused, be peaceful – Podobnie jak wcześniejsze aplikacje odmierza czas pracy, do tego zagra też przyjemne dźwięki np. szum morza. We wszystkich apkach można śledzić swoje statystyki i postępy.

Powodzenia!