Ekologiczny projekt wolontariuszy

Ekologiczny projekt Klubu Młodego Wolontariusza zainspirowany
encykliką papieża Franciszka Laudato Si

Jak już zapewne wiecie jednym z poważniejszych problemów ludzkości w dzisiejszych czasach jest segregacja śmieci oraz racjonalne gospodarowanie wodą. Warto również wspomnieć, że większość z nas kupuje wodę mineralną w plastikowych butelkach co nie jest dobre dla środowiska, ponieważ plastik rozkłada się od 100 do aż 1000 lat. Poza tym butelki plastikowe zawierają szkodliwy bisfenol A oraz antymon, które mogą zmieniać naszą gospodarkę hormonalną i działać rakotwórczo. Do wody mogą także przenikać mikrocząsteczki plastiku. Często również plastikowe butelki nie są segregowane i jest to ogromny błąd.

W naszej szkole jakiś czas temu został umieszczony dystrybutor wodociągowy z przefiltrowaną wodą, warto z niego korzystać, aby zmniejszyć ilość plastiku. Równie dobrą alternatywą jest butelka filtrująca, która poprawia walory smakowe wody, ponieważ neutralizuje smak i zapach chloru, oczyszcza wodę z bakterii, zanieczyszczeń mechanicznych i metali. Do takiej butelki możemy bezpośrednio nalewać wodę kranową. Jest ona bardzo korzystna dla naszego środowiska. Jest wiele mitów na temat tego, że nie powinno się pić wody kranowej jak np. to, że woda kranowa może z naszym organizmie powodować powstanie kamieni oraz to, że chlor w wodzie kranowej jest szkodliwy. Jest to nieprawda, ponieważ powstawanie kamieni w organizmie człowieka wynika głównie z zaburzeń metabolizmu i nie ma związku z twardością spożywanej wody. Natomiast chlor jest środkiem dezynfekującym i gwarantem mikrobiologicznego bezpieczeństwa wody, stosowane w wodzie kranowej dawki chloru nie mają szkodliwego działania dla organizmu. Poza tym woda wodociągowa jest pod stałym nadzorem sanepidu, więc nic nam nie grozi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) picie wody butelkowanej nie daje korzystniejszych efektów zdrowotnych niż picie czystej kranówki. Jakość wody kranowej regulują przepisy – dokładnie te same, które obowiązują producentów wody butelkowanej. Obecnie w każdym mieście można sprawdzić klasę wody na stronie internetowej przedsiębiorstwa wodociągowego czy też w sanepidzie.

Różnią się jednak pochodzeniem. Woda butelkowana, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, musi pochodzić z udokumentowanych zasobów wody podziemnej, które są odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Jest to woda pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, charakteryzuje się też stałym składem mineralnym. Woda z kranu może pochodzić z różnych źródeł, także tych powierzchniowych (np. z rzek) i często musi być uzdatniana – ozonowana lub chlorowana, aby mogła być nam udostępniona. Sam jej skład również różni się w zależności od miasta i stanu wodociągów.

Kolejnym problemem jest segregacja śmieci. Od niedawna w naszej szkole zostały umieszczone kosze do segregacji śmieci. Najczęściej kupujemy napoje w plastikowych butelkach. Są one najbardziej dostępne i możemy kupić je dosłownie wszędzie. Często kupowane są małe opakowania napojów, wody, które po opróżnieniu są wyrzucane. Tak jak pisałam powyżej warto kupić butelkę wielorazowego użytku, ma bardzo wiele zalet! Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na to gdzie wyrzucamy np. plastikowe butelki. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważna jest segregacja śmieci.

Zachęcam również do wzięcia udziału w konkursach organizowanych w naszej szkole na temat segregacji odpadów. Są to konkursy dla młodszych oraz starszych klas szkoły podstawowej jak i dla liceum. Temat konkursu plastycznego dla klas młodszych szkoły podstawowej to „Ekologiczna rzeźba – stwórz ekologiczną rzeźbę wykorzystując surowce wtórne podlegające recyklingowi”. Temat konkursu dla klas starszych klas szkoły podstawowej oraz liceum to „Plakat – eko świat za 20 lat.”

Amelia Halska 8a