Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie – każdy z was może spróbować stworzyć własną, autorską książkę artystyczną. Konkurs trwa do 25 maja 2017 roku.
Szczegółowe zasady zawarte zostały w REGULAMINIE KONKURSU.

Zapraszamy też do odwiedzania strony Ewy Wieczorek „Łebsajd” (zakładka KONKURSY) – link znajdziecie na stronie naszego gimnazjum, w „plastycznym okienku z moim nazwiskiem”.

Książka na przestrzeni wieków ulegała wielkim zmianom. Dawniej zapisywana była na glinianych tabliczkach, ołowianych, drewnianych czy kościanych kartach, woskowych deseczkach czy nawet spreparowanych odpowiednio liści palmy. Później tworzona była z pergaminowych i jedwabnych zwojów, kartek papirusu, pisana na skórze. Przez wiele tysiącleci przepisywana ręcznie, tworzona w sposób oryginalny i indywidualny. Niejednokrotnie książka była unikatowym pojedynczym
dziełem. Każda książka była osobnym dziełem sztuki. Jednakże pewna część tej oryginalności zaczęła zanikać w momencie wynalezienia druku i wprowadzenia w XVI w. książek powielanych. Wówczas to książka stała się sekwencją zszytych razem stron…
I chociaż oprawa i formaty książek mogą się różnić to jednak w ogólnym zarysie są do siebie podobne, utrzymane w danym schemacie. Złamanie tej konwencjo możemy odnaleźć w książkach artystycznych. Książka artystyczna najczęściej jest definiowana jako dzieło, które odzwierciedla wszystkie awangardowe nurty współczesnej sztuki i literatury. Bardzo często jest to książka — eksperyment, która łączy: formę, tekst, grafikę/ilustrację oraz obraz. „Termin książka artystyczna został użyty by opisać unikalne książki i przedmioty książkowe. Książki te przedstawiają wartości bardziej malarskie lub rzeźbiarskie niż te, które powiela się
w masowych nakładach. (…) Często składają się z cyklu obrazów lub kolaży oprawionych w jeden tom; nierzadko są pokaźnymi przedmiotami zrobionymi z jednego tworzywa lub ich rozmaitości. O książkach powielanych (o nakładzie większym niż jeden egzemplarz) można powiedzieć, że zbliżają się do tradycji graficznych i fotograficznych, z tym jednak, że odgrywa w nich istotniejszą rolę stosunek artysty do samego procesu powielania ”  Józefowski E., Książka artystyczna jako obiekt oraz warsztat edukacyjny, Zielona Góra 1998, s.11.

Jeśli masz ochotę spróbować, ale nie wiesz od czego zacząć mogą przydać Ci się poniższe linki. Zawsze warto spróbować. Powodzenia!
http://aspwroclaw.blox.pl/2013/05/Czym-jest-aktualnie-ksiazka-artystyczna.html

Co to jest książka artystyczna?


http://www.ebib.pl/images/stories/numery/124/124_kutkowska.pdf
http://pomysly.e.org.pl/ksiazka-artystyczna/
http://korespondencja.bookart.pl/harmonogram.html

mgr Halina Sokulska i mgr Ewa Wieczorek

Dodaj komentarz