Oto wywiad przeprowadzony z harcerkami działającymi na terenie naszej szkoły. Harcerstwo to polski ruch społeczny i wychowawczy / pedagogiczny, będący częścią ruchu skautowego. Oparty na służbie, samodoskonaleniu i braterstwie. Nasze wolontariuszki Gabrysia, Ania i Julia aktywnie włączają się w ,,harcerskie życie”. Odpowiedziały na kilka naszych pytań:

  1. Kto nakłonił cię do harcerstwa?

G: W sumie zawsze chciałam zostać harcerką. Ale to moja starsza siostra nakłoniła mnie do przyjścia na zbiórkę, na początku bardzo się bałam, ale jestem tak szczęśliwa, że mnie tam zabrała. Jestem jej wdzięczna za to, że dzięki niej znalazłam coś w czym się zakochałam od początku do końca.

A: Pewnego dnia koleżanka spytała przed lekcjami co robię po szkole i czy nie pójdę z nią na zbiórkę. Całe życie słyszałam o harcerstwie, ale nie wiedziałam gdzie mogę się zgłosić. Więc poszłam i pokochała to.

J: Można powiedzieć, że do harcerstwa trafiłam sama. To znaczy w naszej szkole wywieszona była informacja o odbywających się co piątek zbiórkach w naszej szkole, czyli Gimnazjum numer 4. Razem z koleżankami postanowiłyśmy pójść i zobaczyć o co w ogóle w tym chodzi. Była to najlepiej podjęta w moim życiu decyzja.

  1. Czy uważasz, że to rodzaj ,,zwykłego” zajęcia, czy czegoś innego? Co to dla Ciebie?

G: Uważam, że jest to zajęcie do którego się kiedyś wejdzie i nie można wyjść. Harcerstwo jest to dla mnie coś ogromnie ważnego. Poznałam tam wiele wspaniałych ludzi, którzy są dla mnie ważni i mnie wspierają.

A: Harcerstwo jest dla mnie jak druga rodzina, każdy jest dla siebie jak brat i siostra. Nie można powiedzieć, że poświęcenie praktycznie całego czasu dla czegoś co się kocha to coś „zwykłego”.

J: Harcerstwo to przede wszystkim ludzie. Każdy jest sobą i nie udaje nikogo innego. To właśnie ich pozytywna energia, radość ze wszystkiego powoduje, że harcerstwo to nie jakieś zwykłe zajęcie, tylko są chwile które zapamiętasz na całe życie. Jednym zdaniem – harcerstwo ma dla mnie ogromne znaczenie.

  1. Co tam robicie? (w sensie na zbiórkach):

G: Na zbiórkach uczymy się, poznajemy nowe rzeczy i spędzamy razem wspaniały czas.

J: Wiele osób myśli, że harcerze chodzą po domach, sprzedają ciasteczka i tyle wiedzą Tak naprawdę zbiórki są pełne zabaw, pląsów, śmiechu, pozytywnej energii, jednak obok tego jest też pewna nauka. Nie taka jak w szkole na ocenę, polega ona na tym, że dzielimy się swoja wiedza i nie sprawdzamy jej. Nie wiesz czegoś – nic nie szkodzi, ja ci o tym opowiem. „Uczymy się” między innymi szyfrów, znaków patrolowych, musztry, części munduru czy historii harcerstwa.

A: Każda zbiórka to coś nowego, coś niesamowitego i edukacyjnego. Uczymy się nowych rzeczy, spędzamy czas ze swoimi przyjaciółmi i świetnie się bawimy.

  1. Co daje Ci bycie harcerką?

G: Pytanie zabawne, ale dziecinnie proste. Bycie harcerką dodaje mi pewność siebie, daje mi wiele prawdziwych przyjaźni. Bycie harcerką/ harcerzem jest to coś świetnego, jesteśmy sobą, służymy pomocą, uczymy się i jesteśmy jedną wielką rodziną.

A: Harcerstwo to coś więcej niż spędzanie jednego popołudnia na zabawie, to styl życia. Harcerstwo kształci nasze charaktery i osobowości.

J: Daje mi to pewną odwagę. Z reguły jestem nieśmiała jednak przez harcerstwo powoli zaczyna się to zmieniać. Harcerze wiele pomagaj; co z kolei daje mi satysfakcje, że komuś pomogłam i dzięki mnie ktoś może poczuć się lepiej.

Mam też świadomość, że nie jestem sama i zawsze ktoś mi pomoże jeśli będę mieć jakiś problem.

  1. Uważacie, że każdy może należeć do ZHP?

G: Pewnie. Każdy może należeć do ZHP. Jest to coś co nie ma jakiejś ,,listy wymagań”. (śmiech)

Każda osoba może przyjść na zbiórkę i się przekonać. Ale jak już wcześniej wspominałam harcerstwo to coś do czego się wejdzie i nie da wyjść.

A: Osobiście uważam, że każdy chętny jest mile widziany i przyjmowany z otwartym sercem, ale nie każdy może być prawdziwym harcerzem.

J: Tak. Nie ma ustalonych reguł kto może przyjść na zbiórkę, a kto nie.

Dodaj komentarz