W związku z realizacją projektu …Dokonywać wartościowych wyborów… Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, przy współpracy i wsparciu ze strony Gminnej Komisji Rozwiązywania problemów Alkoholowych w Jaworznie, 22. września w godzinach 9.00-13.00 rozpoczął się cykl spotkań dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej.

W ramach współpracy biblioteki szkolnej z MBP w Jaworznie uczniowie klas pierwszych naszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących, mogli wziąć udział w debacie o dopalaczach pt. „Smak życia” oraz warsztatach pt. „Noe – profilaktyka alkoholowa”, prowadzonych przez trenerów ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii w Katowicach. Młodzież mogła uzyskać podstawowe informacje na temat „dopalaczy”, uzależnienia od różnego rodzaju środków, używek – w tym alkoholu. W trakcie spotkań uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę o zagrożeniach, jakie niosą za sobą środki uzależniające oraz brak umiejętności życia w trzeźwości. Poprzez metody aktywizujące takie jak: scenka rodzajowa, psychodrama, młodzi ludzie mogli obalić przekonania i mity dotyczące dopalaczy i alkoholu. W trakcie spotkań Pani trener Anita Stachowiak zwróciła uwagę, jak bardzo ważna dla młodego, dorastającego człowieka jest miłość, rodzina, przyjaciele, geny oraz otoczenie, w którym przebywa.

Nasi uczniowie chętnie uczestniczyli w debacie i warsztatach, świetnie wczuli się w rolę aktora. Wyszli ze spotkania zadowoleni i wzbogaceni o ciekawe informacje na temat zagrożeń, jakie niesie życie w dobie łatwego dostępu do różnych używek, od których szybko można się uzależnić i ponieść nieodwracalną stratę.

foto, txt  R. Koczur

Dodaj komentarz