W ramach pierwszej misji zorganizowaliśmy akcję pod hasłem „Dopasowani kompani”. Jej celem było pomoc ludziom samotnym, z problemami, aby mogli odnaleźć chwilę radości. Radość oraz zaangażowanie w tą akcje włożyli nie tylko ludzie, ale i psy. Do udziału w naszej akcji zaprosiliśmy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie, uczniów z klas integracyjnych z orzeczeniem o kształceniu specjalnym ze Szkoły Podstawowej nr 7, dzieci z Domu Dziecka oraz  naszych szkolnych kolegów i koleżanki (również dużą grupę stanowili uczniowie gimnazjum z klas integracyjnych).  Nasze spotkanie zmieniło się w międzypokoleniowe przedświąteczne spotkanie, którego bohaterami były przede wszystkim zwierzęta.

Naszymi kompanami pokonującymi samotność był: Grzywacz chiński, owczarek niemiecki, buldog francuski oraz czarny kundelek.

Na początku zaproszona pani behawiorystka(trenerka psów oraz założycielka hoteliku dla psów) zaprezentowała metody szkolenia na tzw. CLICKER. Z kolei Zuzia – jedna z wolontariuszek – zademonstrowała metody szkolenia charakterystyczne dla psów zdających egzamin BH (posłuszeństwo) oraz IPO (obrona). Pupile wspaniale pokazywały swoje zdolności oraz posłuszeństwo. Były to pięknie ułożone psiaki, bardzo grzeczne, czasami szalone…:) Nasi goście byli zachwyceni, niektórzy z małą nieśmiałością podchodzili do naszych czworonożnych przyjaciół, a z czasem wszyscy z uśmiechem na ustach przytulali zwierzaki. Ponieważ po części dotyczącej treningu psów był czas na tzw. dogoterapię – psy były do dsypozycji każdego uczestnika, dawały się głaskać, przytulać i turlać…

Podczas przygotowań do głównej akcji ogłosiliśmy na terenie szkoły zbiórkę zabawek na rzecz Domu Dziecka, aby uśmiech na ich twarzach stał się jeszcze szerszy. Udało nam się zebrać puzzle, gry planszowe, figurki i pluszaki, które pod koniec zbiórki prawie uniemożliwiały nam spotkania klubowe zajmując naszą bazę.

Aby wprowadzić świąteczny nastrój nasi wolontariusze przygotowali również kartki świąteczne ręcznie robione, które otrzymali nasi goście oraz domowe słodkie wypieki – poczęstunek dla wszystkich.

Do naszej akcji zaprosiliśmy całą społeczność szkolną – każdy mógł dorzucić swoją cegiełkę w formie zabawek dla Domu Dziecka, a część szkoły uczestniczyła w naszych warsztatach z pupilami. Zaprosiliśmy do współpracy Szkolne Koło Fotograficzne – dzięki niemu mamy kilka ładnych zdjęć, Szkolne Radio Stress, które pomogło nam nagłośnić projekt. Liczymy też na współpracę z gazetką Bigos, gdzie chcemy umieścić relację z Misji1 w najbliższym numerze. Pozyskaliśmy przy okazji organizacji naszej misji kilku nowych wolontariuszy, którzy bardzo aktywnie brali udział w naszych działaniach.

Efektem naszej misji był uśmiech dzieci – tych najmniejszych – przedszkolaków, tych pokrzywdzonych przez los, niepełnosprawnych, porzuconych przez najbliższych oraz uśmiech seniorów, pomimo choroby, starości, samotności…. Radość w oczach to prawdziwa nagroda! Miłe rozmowy, sympatyczne spotkania – działo się wiele, ale to było najważniejsze – spotkanie.

Link do fotorelacji:

Linki do relacji w mediach społecznościowych: