Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.
Autyzm to zaburzenie rozwoju, czyli nieprawidłowe funkcjonowanie we wszystkich obszarach rozwoju. Diagnozowany jest już we wczesnym dzieciństwie i trwa przez całe życie.

Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Autyzm bywa często nierozpoznany i niezrozumiany, dlatego też wiele osób z otoczenia traktuje dzieci z autyzmem jako niegrzeczne lub źle wychowane. W Polsce wykrywany jest u 1 dziecka na 300.

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu nasza szkoła zaświeciła na niebiesko, dosłownie i w przenośni. Od rana wolontariusze rozdawali niebieskie wstążeczki i rysowali niebieskimi kredkami na rękach literę A. Najmłodsi uczniowie udekorowali swoje korytarze niebieskimi elementami i żarówkami w tym kolorze oraz wyruszyli na spacer z niebieskimi balonami w Marszu na rzecz Autyzmu po najbliższej okolicy. Szkolne radio nadało audycję o zaburzeniach spektrum autyzmu, a szkolna biblioteka wyeksponowała książki związane z tematem Autyzmu i Zespołu Aspergera. Na antresoli zaświeciły ogromne żarówki, gdzie uczniowie mogli podpisać swoje poparcie i wsparcie dla osób autystycznych.

Wszystkie podjęte działania miały na celu podnoszenie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu, zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem.