Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który przypada na 29 września, stał się okazją  do zaproszenia naszych najmłodszych uczniów do świata książki i generalnie promowania czytelnictwa. Nasi milusińscy z klas 1-3 SP, dzięki uczennicom klas 6 SP i  2 Liceum, pod kierunkiem nauczycieli bibliotekarzy, mieli okazję wysłuchać różnych ciekawych i efleksyjnych opowieści.

Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród bibliotekarzy, aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w ten projekt. O zaletach czytania wiemy wszyscy, ale często o nich zapominamy, stąd krótkie przypomnienie.

Czytanie na głos stymuluje rozwój, rozwija wyobraźnię dzieci oraz wzbogaca ich słownictwo. Wspiera naukę myślenia, poprawia koncentrację i poszerza wiedzę. To idealny sposób na nudę!

Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. Warto czytać dzieciom, seniorom, chorym czy ukochanej osobie.

W końcu to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu, szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają większa część życia. Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć.

txt, foto.: R. Koczur, E. Trawa