29 września 2020 obchodzimy po raz XV Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Niesie ono istotne korzyści dla naszej pamięci i psychiki. Czytanie na głos skomplikowanych tekstów typu: instrukcje, umowy, modlitwy oraz zabawnych artykułów czy maili jest- niezależnie od wieku – bardzo praktyczne. Wyraźnie poprawia pamięć, pozwala zrozumieć złożone teksty i wzmacnia emocjonalne więzi między ludźmi. Pozwala również rozwijać hobby, zainteresowania i zaspokaja ciekawość!

Odpowiadając na te wyzwania, nauczyciele: Regina Koczur i Halina Sokulska zaprosili uczniów III LO do wysłuchania przez szkolne Radio „Tłok” słuchowiska na podstawie fragmentu „Pamiętnika ze starej szafy” Joanny Jax (vel Patrycja May). W role bohaterów tej zabawnej opowieści o dorastaniu młodej i zakompleksionej dziewczyny końca PRL-u wcielili się nauczyciele organizatorzy oraz szkolna młodzież: Zosia Drożdż, Paulina Szarek, Rozalka Urbanik, Kacper Kołodziej i Marcin Oleksa. Zwieńczeniem audycji był element muzyczny – autorskie wykonanie przez Rozalię fragmentu kultowego przeboju lat 80 XX wieku – „Psalm stojących w kolejce” Krystyny Prońko.
Ania Matuszewska, Marta Mulka, Ines Ryś, Rozalia Urbanik i Wiktoria Wiercioch wprowadziły młodszych uczniów z klas 1-3 w magiczny świat baśni, czytając „Bajkę o kłosku pszenicy” w opracowaniu Hanny Ożogowskiej. Czytaliśmy i przeżywaliśmy, a baśń przeniosła nas do świata wyobraźni, w którym dobro zawsze zwycięża zło. Mali milusińscy nabyli wiedzę o tym, jak powstaje chleb. Z uwagą i dużym zaciekawieniem słuchali, udzielali bezbłędnych odpowiedzi na zadane pytania, a czas szybko upływał w miłej i twórczej atmosferze.

Zatem…
Zachęcamy do praktykowania nawyku obcowania ze słowem pisanym i głośnego czytania 🙂

Nauczyciele bibliotekarze
txt: Regina Koczur, Elżbieta Trawa
foto: Regina Koczur