Po długiej covidowej przerwie, maluchy zasiadły w szkolnych ławkach. Nadszedł czas na nadrabianie zaległości kulturalnych, towarzyskich i wszystkich innych. W związku z tym, nauczyciele biblioteki szkolnej zaplanowali uroczystość pasowania na czytelnika biblioteki.

W zimowy poranek, na drugiej godzinie lekcyjnej, 27 stycznia 2021 roku najmłodsi uczniowie naszej Szkoły zostali oficjalnymi czytelnikami.

Ale zacznijmy od początku.

Po krótkim przywitaniu, nauczyciel bibliotekarz przeczytał małym gościom historię „O dzieciach, które kochają książki” P. Carnavasa. Uczniowie spontanicznie nawiązali dialog i doskonale odczytali przesłanie opowiadania – życie bez książek, bez czytania jest puste i małowartościowe oraz nudne. Potem nastąpił przerywnik- w ramach ćwiczeń relaksacyjno- logopedycznych, dzieci, pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza, uczyły się wierszyka łamiącego języki:

Zorro
„Przybył Zorro nad jeziorro
i komarów wybił sporro.”

Uczniowie w mig pojęli językową łamigłówkę i w nagrodę otrzymali zadanie- nauczyć dwuwiersza swoją panią wychowawczynię. Następnie milusińscy wysłuchali skargi i prośby książki, przypominającej, jak należy o nią dbać, by służyła na długie lata innym. W końcu nastąpiła najważniejsza część. Pierwszoklasiści, unosząc prawą rękę do góry, powtarzając słowa przyrzeczenia, dokonali uroczystego ślubowania, a dotknięcie ramienia magicznym ołówkiem z sową i słowa: „Pasuję cię na czytelnika biblioteki” zakończyły uroczystość. Kolejną niespodzianką były bilety do biblioteki, które trzymał każdy pierwszak.

Na zakończenie, młodzi czytelnicy, chętnie pobiegli do stolików i regałów z kolorowymi książkami – każdy wyszukał coś ciekawego dla siebie. Wierzymy, że będą stałymi bywalcami biblioteki, w czym niewątpliwie pomogą im magiczne bilety.

Nauczyciele bibliotekarze
Regina Koczur,
Elżbieta Trawa