Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty.

Czujesz, że problem może dotyczyć Ciebie lub kogoś Ci bliskiego?
Warto wiedzieć jak objawia się depresja aby dać szansę sobie lub bliskiej nam osobie na skorzystanie z pomocy i wyjście z choroby. Warto też wiedzieć jak mądrze wspierać w chorobie.

Można być dobrym uczniem i nie mieć siły iść do szkoły. Można mieć ludzi wokół, a nie mieć dla kogo żyć i czuć się samotnym. Depresja nie zawsze jest reakcją na jakąś trudną sytuację. Jej przyczyną może być zaburzenie chemii w mózgu, a ryzyko zachorowania wzrasta, gdy ktoś w rodzinie również się zmagał z depresją. Jak rozpoznać depresję? Depresja rozwija się powoli. Zły nastrój, który od czasu do czasu doświadcza każdy człowiek, trwa coraz dłużej. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wydają się bez sensu. Coraz trudniej przeżyć każdy kolejny dzień. Nie jest to pseudo-problem, który znika po tygodniu. Wyodrębniono szereg objawów chorobowych. Każdy z nich może pojawić się okresowo u zupełnie zdrowej osoby. Jeśli jednak zauważasz ich u siebie kilka i trwają one prawie cały czas przez co najmniej dwa tygodnie, może to świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Czym może objawiać się depresja?

 • Jesteś smutny/a, przygnębiony przez większą część dnia, niemal codziennie.
 • Nic Cię nie cieszy, wszystko jakby zbladło, zobojętniało.
 • Czujesz się zmęczony/a prawie każdego dnia. Na nic nie masz siły.
 • Apetyt Ci się zmienił, nic Ci nie smakuje, niczego nie możesz przełknąć, możesz nie jeść przez cały dzień albo odwrotnie – jesz cały czas.
 • Źle śpisz, nie możesz zasnąć, budzisz się w nocy albo przeciwnie chciałbyś spać cały dzień.
 • Czujesz się rozdrażniony. Wszystko i wszyscy Cię denerwują.
 • Nie możesz się skupić. Nawet proste zadania wydają się trudne do rozwiązania. Masz problem z pamięcią.
 • Czujesz się gorszy od innych, beznadziejny.
 • Odczuwasz niepokój i napięcie. Nie możesz znaleźć sobie miejsca.
 • Okaleczasz się.
 • Wszystko wydaje Ci się bez sensu, nie widzisz wyjścia z sytuacji, myślisz o śmierci i samobójstwie.

To wszystko mogą być objawy choroby. Chociaż może wydawać się, że tak będzie zawsze, to można to zmienić. Niezbędna jest jednak pomoc specjalistów (psychologa, psychiatry). To oni ocenią co dla Ciebie będzie najlepsze – psychoterapia, może przyjmowanie leków.

Czujesz, że problem może dotyczyć Ciebie lub kogoś Ci bliskiego?
Znajdź osobę, z którą możesz porozmawiać!

Pamiętaj! Każdy ma prawo prosić o pomoc.
Szkolny psycholog i pedagog mają zawsze otwarte drzwi dla ciebie!

Pomoc znajdziesz również tu:
www.forumprzeciwdepresji.pl

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12